Indie 2006 Seznam dnu Mapa Indie Fotogalerie Ceny v Indii Odkazy Gábina Packová & Tomáš Rak

Den 6.  Den 7.  25.2.2006 (sobota) Den 8.
Zapomenutá krása Khajuraha
- Madhya Pradesh -

      Ráno opět průtokový ohřívač. Snídáme v hotelu kafe, toasty a čapati. Kupujeme v obchodě vodu a jdeme do parku okolo západní skupiny chámů. Na ceduli je napsáno, že se může zaplatit v dolarech. 5 UDS na osobu. Vychází to trošku výhodněji, než v rupiích. Tak v pokladně říkám, že chceme zaplatit v dolarech. Pokladník na to, že prý je to moc složité. Kopii pasu, vyplnit formulář… Tak platíme 250 Rs. Prostě jiný kraj jiný mrav. U vstupu jsou vojáci. Procházíme detektorem kovů. Píská. Otvírám před nimi brašnu a vyndávám foťák. Zajímá je, zda to není videokamera, za kterou se platí extra mastná přirážka. Park je poměrně velký. Postupně obcházíme jednotlivé chrámy. Dovnitř se chodí bosky. Vevnitř chrámů, ale i na vnějších stěnách svatyní je mnoho sousoší vyobrazující kamasutru. Velký chrám Lakšmana, zasvěcený bohu Višnovi je datovaný mezi roky 930 až 950 a patří mezi nejlépe zachovalé. Kolem základny chrámu je souvislá řada alegorických výjevů. Některé orgie jsou opravdu zajímavé. Obzvláště ten, kdy muž dokazuje, že nejlepší přítel je kůň.
      Chrámy jsou ve velmi dobrém a zachovalém stavu. Na druhou stranu člověk nesmí být detailista. Když to asi před lety opravovali, tak je skládali jako puzzle. Občas jim něco zbylo, a tak z toho udělali takový piedestal. Fakt by mne zajímalo, jak to mohlo vypadat, když chrámy byly fungl nové. Khajuraho je odevšud velmi daleko. A tak to asi bývalo i před staletími. Není zde nic zajímavého ani krásného, proč by dynastii Čandéla zavdalo příčinu postavit chrámy právě tady. Naopak tato odlehlost uchránila chrámy od zničení muslimskými nájezdníky. Okolo poledne si sedáme na lavičku před chrámem Kandariya Mahadev ve stínu stromu. Před chrámem je nádherný růžovofialově kvetoucí keř. Chodí se k němu fotit zástupy Indíků. I já jsem vyfotil Gábu v tradičním Indickém obleku (z Agry za těžký prachy). Celý park je hezky zelený a udržovaný. Zůstáváme na lavičce skoro dvě hodiny a píšu deník. Odpoledne pokračujeme v obhlídce zbývajících chrámů v uzavřeném areálu.

Kandariya - nejkrásnější chrám Kamasutra na všechny způsoby Chrámy Kandariya, Mahadeva a Jagadambi
Kandariya - nejkrásnější
chrám
Kamasutra na všechny
způsoby
Chrámy Kandariya,
Mahadeva a Jagadambi

      Nutkání nás nutí opustit park a jít pryč. Cestou kupujeme v našem obchodě vodu, už oblíbené máslové sušenky Britania s oříšky a na tržišti kilo mandarinek a sáček kešu oříšků. U recepce stojí tři Indíci s kamerou. Představují se jako štáb soukromé Indické TV stanice. Ptají se odkud jsme. Chtějí rozhovor o Khajurahu a jak se nám líbí Indie. Nejdřív nanečisto. Když odpovídám něco v tom smyslu, že Indie a obzvláště Khajuraho jsou moc hezké, ale že každý se nás pokouší podvést, či přímo okrást, tak se jim to asi moc nezamlouvá. Pak jedeme naostro. Představujeme se, odkud jsme. Pokládají takové otázky, aby se nedotkly Indické chudoby a snahy Indíků každého zahraničního turistu ošulit. Naštěstí nás asi po 5 minutách propouštějí.
      Na pokoji v hotelu se situace s průtokovým ohřívačem horkého kafe opět opakuje. Uvažujeme, co pak to mohlo být. Od ne zrovna čistých rukou až po nějakou tu mňamku na ulici, přesně tak, jak je to popsaný v LP o Agře. Bereme endiaron, uhlí a immodium. Uvidíme, jak to zabere. Gába jde ještě večer na net a já píšu deník. Gába říkala, když se vrátila, že prý jí tam nějaký Indík chvíli otravoval. Gábu ještě pořád bolí břicho a mne nebolí, ale zase já mám takový průjem, jako když se otevře vodovodní kohoutek. Na našem nesplachujícím záchodě musíme pro každé spláchnutí onoho černého kafe napustit kýbl vody z kohoutku. Takhle to funguje u mne celou noc. Gába nám dává z dovezených zásob ercefuril (to jsou nějaká proti průjmová antibiotika, proti amébám). Původní plán byl ráno opustit Khajuraho a pokračovat busem na vlak do Varanasi. Ale rozhodujeme se, že to nemá cenu někde trpět cestou a rozhodujeme se zůstat ještě jeden den.

Kamenná kamasutra   Ganesha   Višnova inkarnace v kance
Kamenná kamasutra   Ganesha   Višnova inkarnace v kance

Den 6.  Den 7.  25.2.2006 (sobota)  Den 8.